Інформація про новину
  • Переглядів: 427
  • Дата: 13-01-2022, 03:54
13-01-2022, 03:54

16. Повсякденне життя мешканців України в першій половині ХІХ століття

Категорія: Історія України та громадянська освіта





Попередня сторінка:  15. Побут і дозвілля мешканців України ...
Наступна сторінка:   17. Українське питання в контексті міжн...

Практична робота № 3

Мета. На основі візуальних джерел та свідчень очевидців з’ясувати особливості повсякденного життя мешканців та мешканок України в першій половині ХІХ століття.

Хід заняття

Завдання 1. Об’єднайтеся в малі групи. Пригадайте:

1) Якою була соціальна структура українського суспільства на початку ХІХ століття? 2) Чим була зумовлена соціальна нерівність?

Завдання 2. Розгляньте зображення. Визначте особливості одягу селянства, містянства та дворянства. Який одяг наслідував європейські традиції, а який був самобутнім?

Завдання 3. Опрацюйте витяги зі спогадів Домініка П’єра Де ля Фліза, творів Миколи Гоголя і Тараса Шевченка. Складіть раціон харчування селянства та поміщиків.

Домінік П’єр Де ля Фліз (французький лікар на царській службі в Київській губернії) про їжу селян:

«Їжа селян майже однакова як улітку, так і взимку. Вони харчуються такими стравами: хліб житній, гречаний або ячмінний, зрідка пшеничний... Борщ готують із салом або зі свининою, капустою, буряками, щавлем улітку та з іншими овочами. Зрідка ... їдять яловичину, частіше свинину, баранину або птицю, але лише на свято або у неділю. ... споживають багато картоплі, ... а також ячмінну, гречану, пшоняну кашу та галушки.

... Під час постів, яких селяни суворо дотримуються, вони заправляють їжу олією з коноплі, ріпи або льону. Заможніші мають солону або сушену рибу... Горіхи, бобові, кукурудза, часник, цибуля, свіжі або солоні огірки також належать до їхньої їжі. За винятком води, тут нема інших напоїв, окрім горілки, пива і зрідка меду.»

Микола Гоголь (український письменник) про їжу поміщиків;

«.нічого не згадуватиму про мнішки (картопляно-сирні пиріжки) в сметані, ні про утрібку (страва з пташиних нутрощів), яку подавали до борщу, ні про індичку зі сливами та родзинками, ні про ту страву, яка виглядом нагадувала чоботи, намочені в квасі, ні про соус ... який подавали весь охоплений винним полум’ям. ... дуже сподобалася риба, приготована з хроном».

Тарас Шевченко (український письменник та художник) про частування поміщиків на балу;

«Бал був увінчаний найрозкішнішою вечерею ... і буквально був залитий шампанським усіх найменувань».

Завдання 4. Розгляньте зображення. Визначте, якими видами транспорту користувалися в першій половині ХІХ століття.

Завдання 5. Розгляньте зображення. Опишіть інтер’єр селянського і дворянського будинків. Порівняйте розміри селянської і дворянської садиб.

Завдання 6. Розгляньте зображення та визначте, що нового з’явилось у благоустрої українських міст.

Завдання 7. На основі опрацьованих візуальних джерел, свідчень очевидців та використовуючи інформацію з § 15, складіть усну розповідь «Один день з мого життя» від імені селянина, містянина, поміщика (на вибір). Представте результати своєї роботи для обговорення у класі.

Узагальнення за розділом:

«Повсякденне життя та культура України кінця ХУІІІ - першої половини ХІХ століття»

Привіт, друзі! Ми разом успішно опрацювали третій розділ підручника й дізналися багато нового про українську культуру й побут людей. Щоб краще запам’ятати матеріал, давайте разом виконаємо цікаві завдання.

1. Розв’яжіть ребуси. Складіть речення із розшифрованими поняттями.

2. Розставте події в хронологічній послідовності, складіть хронологічну таблицю.

1) видання «Кобзаря» Тараса Шевченка;

2) відновлення діяльності Львівського університету;

3) заснування університету в Києві;

4) вихід друком «Енеїди» Івана Котляревського;

5) відкриття університету в Харкові.

3. Попрацюйте з логічними ланцюжками. Визначте, яке з понять зайве і чому.

А Вікентій Беретті, скульптура, університет, Інститут шляхетних дівчат.

Б Князь Володимир, Іван Мартос, пам’ятник, Одеса.

В Декоративно-пейзажний парк, Умань, Олександра Браницька, «Софіївка».

Г Воронцовський палац, Потьомкінські сходи, Львів, будинок Старої біржі.

4. Виконайте завдання за історичною картою (с. 73).

А Знайдіть міста, де було відкрито Інститути шляхетних дівчат. Чому Інститути були лише на Лівобережній Україні?

Б З’ясуйте, в яких регіонах Західної України діяли греко-католицька та православна єпархії. Чим зумовлена ця конфесійна відмінність?

В Локалізуйте міста, де діяли заклади професійної освіти, визначте їхню спрямованість. Від чого залежало розташування цих закладів?

Г Користуючись легендою карти, доведіть, що мешканці України захоплювалися театральним мистецтвом.

5. Розподіліть представлених митців серед трьох номінаціій «Література», «Наука», «Мистецтво» — та заповніть таблицю.

Михайло Остроградський, Іван Котляревський, Алоїз Єдлічка, Євген Гребінка, Микола Костомаров, Йосип Витвицький, Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, Микола Гоголь, Василь Тропінін, Григорій Квітка-Основ’яненко, Василь Каразін, Петро Гулак-Артемовський, Михайло Максимович.

Література

Наука

Мистецтво

     

6. Складіть тези розповіді, як відбувалося формування нової української літератури та сучасної літературної мови.

7. Пригадайте, що змінилося в раціоні харчування, побуті, зовнішньому вигляді представників різних соціальних станів. Чим, на вашу думку, були спричинені ці зміни?

8. Поміркуйте, чому в окреслений період українські жінки не мали доступу до освіти, а відтак — і до професійної діяльності. Ця проблема була суто українською чи загальносвітовою?

Розділ 4

УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ в другій половині ХІХ століття

1. Дізнайтеся, на фоні якої будівлі фотографуються Марічка та Ігор.

2. З’ясуйте, в якому місті знаходиться будівля.

3. Як дана будівля пов’язана з «великими реформами» 1860-1870-х років в Україні?

Додаткова інформація до розділу

https://cutt.lv/sYGUaf9

 

Це матеріал з підручника Історія України за 9 клас Хлібовська 2022

 




Попередня сторінка:  15. Побут і дозвілля мешканців України ...
Наступна сторінка:   17. Українське питання в контексті міжн...



^