Інформація про новину
  • Переглядів: 387
  • Дата: 13-01-2022, 04:16
13-01-2022, 04:16

43. Практична робота. Наш край у другій половині ХІХ — початку ХХ століття

Категорія: Історія України та громадянська освіта





Попередня сторінка:  42. Побут в Україні кінця XIX - початку XX с...
Наступна сторінка:   44. Узагальнення та систематизація до к...

Практична робота №7

Мета. Дослідити специфіку соціального поступу населення краю; з’ясувати, які історичні події, явища і процеси відбувалися на його території; дізнатись, які мистецькі пам’ятки є в рідному селі/місті, які земляки збагатили національну та світову культуру; змоделювати повсякденне життя мешканців краю в минулому.

Хід заняття

Завдання 1. Для підготовки проекту об’єднайтеся в групи за інтересами: «Політики», «Економісти», «Мистецтвознавці», «Етнографи».

Завдання 2. Виконайте завдання в групах.

«Політики» 1. Дослідіть, чи існувало ваше село/місто у відповідному часі. До якої держави воно належало? Які у ньому діяли органи управління? Чи пов’язане воно з битвами, повстаннями того часу? З якими саме? 2. Складіть історичну довідку «Моє село/місто і мої земляки у ... ст.». 3. Доповніть довідку історичною картою свого регіону в цей час. Позначте на ній свій населений пункт. Вам стануть у нагоді карти підручника з відповідного розділу.

«Економісти» 1. Дослідіть, на які соціальні верстви поділялося населення вашого краю у відповідному часі. Представники яких національностей тут жили? 2. З’ясуйте, які ремесла, промисли

розвивались у вашому краї. Які знаряддя праці були поширені? Чи відбувались ярмарки? Якщо так, то чим тут торгували? 3. Підготуйте буклет «Соціально-економічний розвиток нашого села/міста».

«Мистецтвознавці» 1. Дослідіть, чи є у селі/місті пам’ятки

архітектури відповідного часу. Які саме? Чи збереглись інші мистецькі пам’ятки того часу (ікони, картини, музичні інструменти тощо)? Де вони зберігаються? 2. Дізнайтеся, де можна було здобути освіту. Чи усі мали право навчатися? 3. Підготуйте плакат «Культура рідного краю та її творці».

«Етнографи» 1. Дослідіть, як виглядало житло мешканців села/ міста у відповідному часі. Чим харчувалися в будні й на свята? Яким був посуд? Як виглядало тогочасне вбрання? На яких сімейних цінностях виховували дітей? Якою була роль жінки у сім’ї та суспільстві? 2. Підготуйте віртуальну екскурсію «Українська родина».

Джерела інформації: бібліотека, Інтернет-ресурси, місцевий краєзнавчий музей, вулиці вашого села/міста (зверніть увагу на назви вулиць. Чи пов’язані вони з діячами або подіями того часу? Спостереження запишіть), ваші учителі історії.

Завдання 3. Виконайте презентацію своїх проектів перед учнями класу.

Узагальнення за розділом:

«Повсякденне життя та культура України в середині ХІХ — на початку століття»

Вітаю! Ми разом успішно опрацювали останній розділ підручника й наша історична мандрівка завершується. Щоб краще систематизувати матеріал, давайте разом виконаємо цікаві завдання, які стосуються розвитку української культури та особливостей повсякденного життя українців в середині ХІХ — початку ХХ століття.

1. Розв’яжіть ребуси. Складіть речення із розшифрованими поняттями.

2. Розставте події в хронологічній послідовності, складіть хронологічну таблицю.

1) обрання Андрея Шептицького митрополитом Греко-католицької церкви;

2) утворення Наукового товариства імені Шевченка;

3) відкриття університету в Одесі;

4) заснування університету у Чернівцях;

5) відкриття перших Вищих жіночих курсів у Києві.

3. Попрацюйте з логічними ланцюжками. Визначте, яке з понять зайве і чому.

А Державний Гімн, Михайло Вербицький, Павло Чубинський, опера.

Б Корифеї, Єлисаветград, 1882 рік, стаціонарний театр.

В Меценат, композитор, митрополит, Андрей Шептицький.

Г Михайло Микешин, Львів, пам’ятник, Богдан Хмельницький.

4. Виконайте завдання за історичною картою (с. 213).

А Локалізуйте центри університетської освіти в Україні. Чи відповідала така кількість університетів освітнім запитам українського суспільства? Відповідь обґрунтуйте.

Б Знайдіть місто, де виникла перша в Російській імперії та друга у світі бактеріологічна станція. Які перспективи це відкривало для розвитку української науки?

В З’ясуйте, де в Україні: 1) з’явилася перша професійна трупа — Товариство українських акторів; 2) діяли оперні театри; 2) відкрили перший стаціонарний театр. Яким був їхній репертуар? Про що це свідчить?

Г Користуючись картою, назвіть розташування Резиденції православних митрополитів, Володимирського собору, Будинку з химерами, будівлі страхової компанії «Дністер». Яке призначення кожної з цих будівель?

5. Розподіліть представлених діячів культури серед трьох номінацій «Література», «Наука», «Мистецтво» та заповніть відповідну таблицю: Василь Стефаник, Володимир Філатов, Іван Труш, Леся Українка, Іван Пулюй, Микола Садовський, Олександра Єфименко, Ігор Сікорський, Владислав Городецький, Ольга Кобилянська, Агатангел Кримський, Марія Заньковецька, Микола Леонтович, Ілля Мечников, Микола Лисенко.

Література

Наука

Мистецтво

     

6. Складіть тези розповіді про позитивне значення меценатства для розвитку української культури.

7. Пригадайте особливості розвитку освіти, науки й театру. Чи згідні ви з твердженням, що піднесення культури спричинило піднесення українського руху? Відповідь обґрунтуйте.

8. Поміркуйте, які фактори вплинули на зміну становища жінки в українському суспільстві в окреслений період. Охарактеризуйте, зміни за алгоритмом: а) жінка у сім'ї; б) освіта для жінок; в) жінки-науковці; г) жінки-мисткині; д) права жінок.

 

Це матеріал з підручника Історія України за 9 клас Хлібовська 2022

 




Попередня сторінка:  42. Побут в Україні кінця XIX - початку XX с...
Наступна сторінка:   44. Узагальнення та систематизація до к...



^